We announce the winners of the Surrey Life Food & Drink Awards 2018

Getty Images. Text added with canva.com.

Getty Images. Text added with canva.com. - Credit: Archant

After a glittering ceremony at G Live Guildford on 13 September, we announce the winners of the 2018 Surrey Life Food & Drink Awards

The winning team from Dorking Butchery with Matt Wright from sponsor Studio AV and judge Ken Bare (P

The winning team from Dorking Butchery with Matt Wright from sponsor Studio AV and judge Ken Bare (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis

Click here to find out more about the awards. With thanks to headline sponsor Partridge Muir & Warren.

Outstanding Customer Service (sponsored by studio AV)

The wining team from Priory Farm Shop with Sara David from sponsor BBC Surrey and judge Tracy Longhu

The wining team from Priory Farm Shop with Sara David from sponsor BBC Surrey and judge Tracy Longhurst (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: The Dorking Butchery

• Highly commended: Great Fosters, Egham

• Highly commended: The Green Rooms of Godstone

Best Farm Shop (sponsored by BBC Radio Surrey)

Judge Diana Roberts with winners Beckie Wingrove & Christian Armstrong from The Saltbox and Grace Br

Judge Diana Roberts with winners Beckie Wingrove & Christian Armstrong from The Saltbox and Grace Brown from sponsor Porsche Centre Guildford (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: Priory Farm Shop, South Nutfield

• Highly commended: Secretts, Milford

• Highly commended: Village Green Farm Shop, Denbies, Dorking

Newcomer of the Year (sponsored by Porsche Centre Guildford)

Laura Carle from sponsor OKA with Kirsty and Joel Eastman from winner Grape and Grain Tours and judg

Laura Carle from sponsor OKA with Kirsty and Joel Eastman from winner Grape and Grain Tours and judge Christine Howard (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: The Saltbox

• Highly commended: Distillers of Surrey, Ripley

• Highly commended: Miss Polly Café, East Molesey

Best Local Food Event/Initiative (sponsored by OKA – Guildford)

The team from Dorking Butchery (Photo by Mark Lewis)

The team from Dorking Butchery (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: Grape & Grain Tours

• Highly commended: Bake with Jack

• Highly commended: Ripley Farmers’ Market

Butcher of the Year

The winning team from The Dabbling Duck with judge, BBC Surreys James Cannon and Bekki Stovell from

The winning team from The Dabbling Duck with judge, BBC Surreys James Cannon and Bekki Stovell from sponsor Steele and Stovell (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: The Dorking Butchery

• Highly commended: Ben’s Butchery, Epsom

• Highly commended: JL Butchers, West Byfleet

Most Read

Local Tea/Coffee Shop of the Year (sponsored by Steele & Stovell)

Judge Tom Hutchinson with the winning team from Albury Vineyard Wines and Gary Milner from sponsor L

Judge Tom Hutchinson with the winning team from Albury Vineyard Wines and Gary Milner from sponsor Liquid Gold (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: The Dabbling Duck, Shere

• Highly commended: East Side Deli, Caterham

• Highly commended: The Green Rooms of Godstone

Drink Product of the Year (sponsored by Liquid Gold Whisky Co.)

The winning team from Sorrel with Jane Sanderson from The Clink (on behalf of judge, Christopher Moo

The winning team from Sorrel with Jane Sanderson from The Clink (on behalf of judge, Christopher Moore) and Andrew Vicos from sponsor Scattergoods (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: Albury Vineyard

• Highly commended: Crumbs Brewing

• Highly commended: Pilgrim Brewery

Restaurant of the Year (sponsored by Scattergood’s Agency)

Judge Clare Alexander-Brown with the winning team Bramble Farm Turkeys and Mayad Rassam from sponsor

Judge Clare Alexander-Brown with the winning team Bramble Farm Turkeys and Mayad Rassam from sponsor Epsom Square (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: Sorrel Restaurant, Dorking

• Highly commended: Kinghams, Shere

• Highly commended: The Anchor Ripley

Food Product of the Year (sponsored by Epsom Square)

The winning team from Bozs Fruit and Veg with judge Paula Ratcliffe and Alex Zandona from sponsor Ar

The winning team from Bozs Fruit and Veg with judge Paula Ratcliffe and Alex Zandona from sponsor Artizan Interiors (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: Bramble Farm Turkeys

• Highly commended: Surrey Spice

• Highly commended: Norbury Blue Cheese

Independent Food & Drink Retailer (sponsored by Artizan Interiors)

James Thompson from sponsor Spokes of Bagshot with the winning team from The Plough Inn, Coldharbour

James Thompson from sponsor Spokes of Bagshot with the winning team from The Plough Inn, Coldharbour, and judge Dr Anita Eves (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: Boz’s Fruit & Veg, Woking

• Highly commended: Ben’s Butchery, Epsom

• Highly commended: East Side Deli, Caterham

Best Local Menu (sponsored by Spokes of Bagshot)

Surrey Life editor Rebecca Younger with the winning from Woking Food & Drink Festival and Jamie Whea

Surrey Life editor Rebecca Younger with the winning from Woking Food & Drink Festival and Jamie Wheatley from sponsor Martin & Wheatley (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: The Plough Inn, Coldharbour

• Highly commended: The Stephan Langton Inn, Abinger Common

• Highly commended: The Anchor Ripley

2018 Surrey Food and Drink Hero (sponsored by Martin & Wheatley)

The winning team from Crown & Cushion with judge Jo Oates (Photo by Mark Lewis)

The winning team from Crown & Cushion with judge Jo Oates (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: Woking Food & Drink Festival

• Highly commended: Hogs Back Brewery

• Highly commended: Brendan Gough at The Clink, Sutton

Family Dining Award (sponsored by Harbour Hotel)

Rowena Kentish-Beard from sponsor Blades Heating with winner Douglas Balish, Great Fosters marketing

Rowena Kentish-Beard from sponsor Blades Heating with winner Douglas Balish, Great Fosters marketing manager Karren Kennedy and Dr Anita Eves (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: Crown & Cushion, Camberley

• Highly commended: The Bletchingley Arms, Bletchingley

• Highly commended: The Rose and Crown, Egham

Chef of the Year (sponsored by Blades Heating Limited)

Diana Roberts from sponsor Guildford Tourism with winner Deb Glover from The Barley Mow, Tilford, an

Diana Roberts from sponsor Guildford Tourism with winner Deb Glover from The Barley Mow, Tilford, and judge Jeanette Simpson (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: Douglas Balish at Great Fosters, Egham

• Highly commended: Paul Baker at Kinghams, Shere

• Highly commended: Matt Worswick at The Latymer, Bagshot

Best Surrey Pub (sponsored by Visit Guildford)

Simon Lewis from headline sponsor Partridge Muir & Warren with Steve, Neil and James Conisbee from F

Simon Lewis from headline sponsor Partridge Muir & Warren with Steve, Neil and James Conisbee from F Conisbee & Son and Surrey Life editor Rebecca Younger (Photo by Mark Lewis) - Credit: Mark Lewis Photography

• Winner: The Barley Mow, Tilford

• Highly commended: The Abinger Hatch, Abinger Common

• Highly commended: The Beehive, Egham

Pride of Surrey (sponsored by Partridge Muir & Warren)

• Winner: F Conisbee & Son, East Horsley

Comments powered by Disqus