What’s On in Derbyshire and the Peak District

'The Nutcracker' by Russian State Ballet at Buxton Opera House

'The Nutcracker' by Russian State Ballet at Buxton Opera House - Credit: Archant

A round-up of events in November

MUSIC, DRAMA & CONCERTS

30th Oct-1st Nov

Table Manners

Allestree Theatre Group performs Alan Ayckbourn’s play, St Nicholas’ Church Hall, Allestree, 7.30pm. Tel: 01332 559700

1st

Maison Foo

Most Read

‘Pendulum’s Bargain Emporium’, Déda Theatre, Chapel St, Derby, 7.30pm. Tel: 01332 370 911

4th

Nicholas Daniel and Julius Drake

Oboe and piano recital, Abbotsholme School Chapel, nr Rocester, 8pm. Tel: 01543 263304

7th

Kinder Children’s Choir Concert

WWI remembrance concert in aid of The Poppy Appeal. St Matthew’s Church, Hayfield, 7.30pm. Tel: 01663 743705

8th

The Sixteen

Monteverdi’s ‘Vespers of 1610’, Derby Cathedral, 7.30pm. Tel: 01332 341201

13th-15th

Keep the Home Fires Burning

Told through the eyes of children in the present day, discover what happened in Chesterfield during WWI, Rose Theatre, Chesterfield Studios, 7.45pm. Tel: 01246 271540

14th

Dan Walsh & Meaghan Blanchard

With Kizzy Crawford and Tim Chaisson, Spring Bank Arts Centre, New Mills, 7.30pm. Tel: 01663 308202

14th

Kessoku

A unique show by Hubbub Theatre Company – a Derby-based company of performers with learning and/or physical disabilities, with local theatre practitioners at Déda, Chapel St, Derby, 6.30pm. Tel: 01332 370 911

15th

Derby Bach Choir

‘Concert for Peace’, Derby Cathedral, 7.30pm. Tel: 01332 344842

17th

Calefax Reed Quintet

Abbotsholme School Chapel, nr Rocester, 8pm. Tel: 01543 263304

22nd

Derby Choral Union

Brahm’s ‘Requiem’, Derby Cathedral, 7.30pm. Tel: 01332 702162

22nd

John Tams & Barry Coope

Peak Concerts, The Whitworth Centre, Darley Dale, 8pm. Tel: 01629 733678

25th-29th

Marlowe Players

‘No Sex Please, We’re British’, Darley Abbey Village Hall, nr Derby, 7.30pm. Tel: 07961 607372

29th

New Opera Company

Operatic favourites, Alvaston United Reform Church, Derby, 7.30pm. Tel: 01332 701886

30th

The Tell Tale Heart

An inventive version of Edgar Allan Poe’s gripping story by Little Earthquake Theatre, Glebe Field Centre, Crich, 7.30pm. Tel: 01773 853260

OTHER EVENTS

1st

Music and Fireworks at Peak Cavern

Stunning firework display near the cavern at Castleton, Hope Valley, 6.30pm. Tel: 01433 620285

1st, 2nd

Steaming at Leawood Pumphouse

See the engine in motion on the Cromford Canal near to High Peak Junction, 12-5pm. Tel: 01629 823204

2nd

Display and Muster

Hear stories from Captain Arkwright’s volunteers in the Georgian Home Guard and try your hand at pike drill, Cromford Mills, 11am-4pm

2nd

Dovedale Dash

Cross country race of 4¾ miles starting at Thorpe, nr Ashbourne. Registration from 9am, visit www.dovedaledash.co.uk

16th

National Forest Food & Drink Fair

Rosliston Forestry Centre, nr Swadlincote, 10am-3pm

29th

Castle Ghost Tour

Bolsover Castle (EH), 6pm & 8pm. Tel: 0870 333 1183

30th

Michaelmas Market

Craft stalls and entertainment from Shirland Brass Band, Ripley Morris Men and Green Garters, Ripley Market Place

THEATRES

BUXTON OPERA HOUSE (BOX OFFICE: 0845 127 2190)

1st

Marty Wilde

Performing with John Leyton, Eden Kane and The Wildcats

4th-5th

The Merchant of Venice

An exciting re-imagination

7th-8th

English Touring Opera

Handel’s ‘Ottone’ and Haydn’s ‘Life on the Moon’

9th

Never Forget

WWI remembrance spectacular from Tideswell Male Voice Choir

10th, 11th

Private Peaceful

An adaptation of Michael Morpurgo’s moving tale

17th

Ha Ha Hood

Comedy adventure through Sherwood Forest led by Robin Hood, starring Su Pollard and Cannon & Ball

18th

Not About Heroes

The story of Wilfred Owen and Siegfried Sassoon

19th

The Nutcracker

Moscow State Ballet

22nd

Fascinating Aida

Topical new songs and outrageous old favourites

30th

Dawn French

The ‘Queen of British comedy’

POMEGRANATE THEATRE CHESTERFIELD (BOX OFFICE: 01246 345222)

4th

The Nutcracker

Russian State Ballet

8th

Never Forget

Tideswell Male Voice Choir

13th-15th

The Accrington Pals

The true story of a group of men from a small town who volunteer together as soldiers in WWI

17th-22nd

The Small Hand

Spine-chilling thriller from the author of The Woman in Black

WINDING WHEEL, CHESTERFIELD (BOX OFFICE: 01246 345222)

7th

The South

Original Beautiful South members Dave Hemingway and Alison Wheeler

13th

One Night of Queen

‘Stars in Their Eyes’ winner Gary Mullen

DERBY THEATRE (BOX OFFICE: 01332 593939)

31st Oct-22nd Nov

The Rise & Fall of Little Voice

Olivier award-winning comedy

24th-29th

Black Coffee

Agatha Christie’s first play, introducing Hercule Poirot

GUILDHALL THEATRE DERBY (BOX OFFICE: 0115 989 5555)

1st

Barbed Wire for Kisses

Storytellers and musicians commemorate WWI through the experiences of families in a village

18th-22nd

The History Boys

Following a group of bright sixth-formers in 1980s’ Sheffield

NOTTINGHAM THEATRE ROYAL (BOX OFFICE: 0115 989 5555)

4th-15th

Top Hat

The dancing magic of Fred Astaire and Ginger Rogers is brought to the stage

19th-23rd

Horrible Histories

Over 2,000 years of British history with gruesome facts and 3D effects

NOTTINGHAM ROYAL CONCERT HALL (BOX OFFICE: 0115 989 5555)

1st

Paul Potts

The winner of ‘Britain’s Got Talent’ is joined by special guest Laura Wright

8th

Jools Holland

Performing with his Rhythm & Blues Orchestra

12th

Paloma Faith

18th-23rd

Riverdance 20

The magnificent 20th anniversary tour

28th

RAF in Concert

Celebrating the 50th anniversary of the Red Arrows

SOCIETIES & TALKS

Allestree Flower Group

18th Christmas flower demo, Robert Ludlam Theatre, Darley Abbey, 7.30pm (tickets: 01332 841795); 29th ‘Make your own Christmas decoration’, Evergreen Hall, Cornhill, Allestree, 12-4pm

Ashbourne Antiques & Collectables Society

4th ‘The Royal Armouries’, St Oswald’s Church Hall, Ashbourne, 7.30pm

Ashbourne Embroiderers’ Guild

17th ‘Digital Books’, St John’s Church Hall, Ashbourne, 7.30pm

Ashbourne Heritage Society

11th ‘Harpz’, St Oswald’s Church Hall, Ashbourne, 7.30pmChesterfield & District Family History Soc 4th Member’s 30 minute talk and research evening, St Hugh’s RC Church, Littlemoor, Chesterfield, 7.30pm

Derbyshire Embroiderers’ Guild

8th ‘A Gnome’s story’, Derbyshire House, Sherwin Street, Derby, 2pm

Derby Poetry Society

14th ‘Poppies’, Friends Meeting House, St Helen’s St, Derby, 7.30pm

Derby Photographic Society

3rd ‘Hobbies & Pastimes’; 10th ‘Outdoor Photography’; 17th ‘City Light’; 24th ‘Natural History Competition, Eborn House, Broadway, Derby, 7.30pm

Derby & Sandiacre Canal Society

25th ‘My Footplate Career’, The Wimot Arms, Derby Rd, Borrowash, Derby, 8pm

Heath & District Heritage Society

3rd ‘Mercy Ships – a Christian charity working in disaster areas’; 10th ‘The History of Laxton’s unique strip farming system’; 17th ‘Origins of Local Place Names’; 24th ‘The National Memorial Arboretum’, Heath Primary School, 7.30pm

Heanor Floral Art Group

17th ‘In Festive Mood’, Wilmot Street Welfare Centre, Heanor, 7pm

Kyleburn Historical Society

20th ‘The Story of Codnor Castle and the de Greys of Codnor’, Kilburn Baptist Chapel Schoolroom, 7.30pm

Long Eaton & District Horticultural Society

18th ‘Attenborough Nature Reserve’, Moorlands Club, Curzon St, Long Eaton, 7.30pm

Matlock Antiques & Collectables Society

14th ‘Bakewell Old House Museum’, Imperial Rooms, Matlock, 7.30pm

Matlock & District Embroiderers’ Group

24th ‘From Earrings to Bags, from Book Covers to Wall Hangings’, Imperial Rooms, Matlock, 7.30pm

Mickleover Flower Arranging Group

12th ‘A Sparkling Christmas’, St John’s Church Hall, Mickleover, 7.30pm

Sawley & District Horticultural Society

24th ‘Life in the Workhouse’, Sawley Church Hall, 7.45pm

Ticknall Preservation & Historical Society

28th ‘25 Years a Countryside Ranger’, Ticknall Village Hall, 7.30pm

Willington Local History Group

13th ‘Robert Bakewell – Ironsmith’, Willington Old School, Castleway, Willington, 7.30pm

Comments powered by Disqus